Sycylia (Sicilia) - największa wyspa Morza Śródziemnego wraz z archipelagiem Wysp Eolijskich, Liparyjskich i Pelagijskich oraz z wyspami Pantelleria i Ustica. 64% terenów wyspy stanowią pagórki, 24% to góry i reszta to płaskowyż. Najwyższy szczyt górski wznosi się na wysokość 3 340 m n.p.m i jest to masyw wulkaniczny Etny na wschodniej stronie wyspy, podobnie jak pasmo Apenin, ciągnących się od sąsiedniej Kalabrii. Zachodnia oraz środkowa część Sycylii to malowniczy krajobraz pagórkowaty z równie pięknymi wybrzeżami. Uprawa winorośli na wyspie koncentruje się głównie po stronie zachodniej, w prowincjach Trapani i Palermo, na południu w okolicach Ragusy, Agrigento i Syrakuz oraz na wschodzie, wokół Etny. Istnieją 23 apelacje DOC i jedna DOCG - Cerasuolo di Vittoria, czerwone wino ze szczepów Nero di Avola i Frappato.
Historia wina na Sycylii liczy tysiące lat i podobnie jak historia tej części Włoch, skomplikowana i zmienna, przechodziła swoje fazy wzrostu i stagnacji .W Średniowieczu wino z Sycylii wędrowało do Rzymu, Toskanii i Ligurii, w dziewiętnastym wieku zaopatrywali się w nie Francuzi, sprzedając je dalej w całej Europie. Wyspa od zawsze należała do czołówki producentów wina we Włoszech z produkcją roczną na poziomie kilku milionów hektolitrów. Były to głównie tak zwane vini da taglio
czyli łączone z innymi winami oraz wina przeznaczone do destylacji. Jednak w ostatnich latach jakość win z Sycylii uległa znacznej poprawie. Unowocześniono metody produkcji, wprowadzono nowe gatunki międzynarodowe powracając jednocześnie do lokalnych szczepów, podnosząc ich walory jakościowe. Zaczęto je ponownie doceniać i propagować - Grillo, Catarratto, Carricante, Inzolia to delikatne i rześkie wina białe, Nero di Avola, Frappato, Nerello Mascalese i Nerello Cappuccio to niektóre gatunki czerwone, które w zależności od strefy dają niepowtarzalne wina.
W dużym uproszczeniu można zdefiniować wino sycylijskie, że jest delikatne to pochodzące z Etny, bogatsze w alkohol pochodzące z Trapani i Palermo, o bogatej strukturze to pochodzące z Ragusy oraz jedyna w swoim rodzaju Marsala, wino likierowe, którego recepturę opracowano w XVIII wieku. Nie mniej słynne wina to słodkie Zibibbo czyli Moscato di Pantelleria oraz Malvasia delle Lipari.
Pełna słońca i czystego morza Sycylia stanowi idealne miejsce wypoczynku dla turystów z całego świata. Doskonałe kuchnia, oparta w większości na rybach i owocach morza a także wiele produktów regionalnych wśród których oliwa z oliwek, kapary, figi, pomidory, pomarańcze, orzechy pistacjowe, sery i cale mnóstwo innych przysmaków, najlepiej smakuje w towarzystwie lokalnego wina. Trudno o większą przyjemność niż kieliszek chłodnego białego wina na tarasie z widokiem na morze i kwiaty bugenwilli.