Toskania – słynny region winiarski Włoch o powierzchni 22.993 km2, położony w środkowo – zachodniej części kraju. Ukształtowanie terenu to w 66,5% tereny pagórkowate , 25,1% górzyste i pozostałe 8,4%to płaskowyż. Winnice rozpościerają się na łagodnych wzgórzach na przemian z gajami oliwnymi.
Charakterystyce tego przepięknego krajobrazu nadają strzeliste cyprysy rosnące wzdłuż wąskich ścieżek przecinających wzgórza. Łagodny klimat i odpowiednie warunki glebowe od zawsze sprzyjały winnicom.Winorośl królowała w Toskanii jeszcze przed czasami Etrusków w VII w p.n.e. Przez kolejne wieki kontynuowano wytwarzanie wina, które eksportowano do krajów śródziemnomorskich. Średniowiecze to okres rozkwitu win toskańskich dzięki zaangażowaniu niektórych rodów szlacheckich, których nazwiska do dziś widnieją na etykietach najlepszych win: Ricasoli, Frescobaldi, Antinori. Wraz z rozwojem piśmiennictwa przybywa dokumentów , w których opisywano wielkie wina tego regionu : wina z Montepulciano, wina ze szczepu Trebbiano, Malvasii, Aleatico i oczywiście najważniejszego wśród nich , czyli Sangiovese.
To właśnie z tego winogrona wytwarza się słynne wino Chianti oraz szlachetne Brunello di Montalcino czy też Vino Nobile di Montepulciano. Sa to różne klony tego samego szczepu, które różnią się między sobą także nazwą, bowiem w Chianti znajdujemy Sangiovese, w Brunello Sangiovese Grosso a w winie Nobile Prugnolo Gentile. W 1716 r Wielki Książę Toskanii Cosimo III de Medici wprowadza dekret ustanawiający obszary, granice i zasady produkcji win Chianti, Pomino, Carmignano i Valdarno Sopra, co de facto było zaczątkiem dzisiejszej klasyfikacji DOC.
Tak więc w Toskanii króluje Sangiovese, według jednej z legend to sangue di Giove
– krew Jowisza
, nazwa wywodząca się jeszcze z czasów etruskich. Ten delikatny i przyjemnie owocowy szczep stał się sławny na całym świecie dzięki winu Chianti eksportowanemu w latach sześćdziesiątych głównie do Ameryki w słomianych koszyczkach , tzw."fiasco". Klasyczna strefa produkcji tego wina to Chianti Classico, obejmująca miejscowości Gaiole in Chianti, Radda in Chianti, Castellina in Chianti i Greve in Chianti. Drugim wielkim winem tego regionu jest Brunello di Montalcino i Vino Nobile di Montepulciano . Wina te są długożytnie i dopiero po kilku latach wyrażają sobą to co w winie najwspanialsze – kolor , zapachy i strukturę. Nie sposób nie wspomnieć o winie białym – Vernaccia di San Gimignano, wytwarzanym ze szczepu Vernaccia czy też Vin Santo, naturalnie słodkim winie, na które składa się Malvasia Bianca i Trebbiano Toscano. Toskania jest dziś mocno międzynarodowa, mnóstwo tu turystów z całego świata i przez cały rok. Ale Sangiovese w najbardziej włoskim i autochtonicznym wydaniu wyraża się in purezza
czyli bez dodatków innych szczepów, aczkolwiek powszechne i zgodne z recepturą jest dodawanie do niego Merlot czy Cabernet Sauvignon. Warto rozpocząć przygodę z toskańskim winem od zwykłego Chianti, niestarzonego w drewnie, rozsmakować się w Chianti Classico a delektować Supertoskanem, w towarzystwie dobrego cygara.